menu logo
Voľné termíny
Jar a Letné
prázdniny 2024.

Iba 5 minút od Tatralandie a Bešenovej

Turistika Liptov a okolie

turistika liptov prosiecka dolina

Prosiecka dolina Chočské vrchy

Je jednou z najkrajších dolín na Slovensku (čitatelia časopisu Krásy Slovenska ju dokonca označili za vôbec najkrajšiu). Je súčasťou Chočských vrchov. Vznikla eróznou činnosťou Prosiečanky – riečky, ktorá ňou preteká. Začína hneď za obcou Prosiek a to znamená, že auto si môžete nechať kľudne zaparkované pri chate a vybrať sa či už na túru, alebo len prechádzku pešo. Je dlhá 3,5 km. Medzi najvačšie lákadlá patrí hneď pri vstupe do doliny tiesňava Vráta, neskôr je to vodopád a na konci rebríky vedúce po skalách v tiesňavách. Dolinou vedie aj náučný chodník s množstvom informačných tabúľ popisujúcich jej charakteristiky. Je značený modro-bielou značkou. Našim hosťom odporúčame takzvaný Svoradov okruh – najskôr túra hore Prosieckou dolinou, potom dolinou Kvačianskou s následným návratom do Prosieka na chatu.

kvačianska dolina liptov turistika

Kvačianska dolina Chočské vrchy

Táto dolina je situovaná paralelne s Prosieckou dolinou a má aj podobný ráz. Vedie ňou značkovaný chodník (červeno - biela značka). Jej najväčšou atrakciou je oblasť Oblazy, kde sa nachádzajú dva vodné mlyny, ktoré sú technickou pamiatkou. Jeden z mlynov je funkčný spolu s pílou, ktorú poháňa vodné koleso. Sú postupne ďalej rekonštruované dobrovoľníkmi z rôznych kútov nielen Slovenska ale celej Európy. Pri ich návšteve Vám určite radi zodpovedajú Vaše otázky. Počas túry dolinou narazíte aj na vyhliadkové plošiny a vidieť môžete aj skalu zvanú „Jánošíkova hlava“, ktorá nápadne pripomína nášho najslávnejšieho zbojníka.

nizke tatry dumbier chopok

Demänovská dolina Chopok - Nízke Tatry

Je najnavštevovanejšou dolinou Nízkych Tatier. Nachádza sa južne od Liptovského Mikuláša na severných svahoch Nízkych Tatier a je súčasťou Národného parku Nízke Tatry (NAPANT). Jej najznámejšími atrakciami sú Demänovská ľadová jaskyňa, Demänovská jaskyňa slobody a lyžiarske stredisko Jasná. Jasná je vlastne najvyššie položenou časťou Demänovskej doliny. Turisti v tejto doline môžu absolvovať množstvo rôznych túr a výletov. Možeme Vám napríklad odporučiť výlet lanovkou na horu Chopok a odtiaľ pre náročnejšich turistov hrebeňovú túru na Ďumbier. A určite nezabudnite na prechádzku po brehoch Vrbického plesa, ktoré tiež nájdete v Jasnej. Ak máte radi adrenalínovejšie atrakcie, môžete navštíviť horskú bobovú dráhu Žiarce nad obcou Pavčina lehota.

Čerenová skala Liptovská Anna

Čerenová skala Chočské vrchy

Čerenová skala sa nachádza v Chočských vrchoch za obcou Liptovská Anna. Môžete ju vidieť už z parkoviska pred našimi chatami. Nie je to veľmi výrazný kopec, ale na vrchole tejto stĺpovitej skaly je plošinka, z ktorej sa Vám naskytne pôsobivý výhľad na priehradu Liptovská Mara a Nízke Tatry. Túra nie je časovo náročná – trvá cca 1 hodinu, kým vyjdete až hore na skalu. Zvládnete to aj s malými deťmi.

Žiarska dolina Západne Tatry Liptov

Žiarska dolina Západné Tatry

Je veľmi obľúbenou destináciou pre milovníkov turistiky. Dolinou prechádza modro-značený turistický chodník a asfaltová cesta v dĺžke 6km, ktorá končí na Žiarskej chate. Táto trasa je veľmi vhodná aj pre rodiny s deťmi, ktoré tento výstup zvládnu bez problémov. Dolinou preteká potom Smrečianka. Zo Žiarskej chaty môžete ďalej pokračovať na túry do Smutného sedla, Žiarskeho sedla, na Baranec, Plačlivé, Ostrý Roháč, Baníkov alebo Volovec. Všetky chodníky sú samozrejme značené. Ak si chcete cestu zo Žiarskej doliny dole na parkovisko urýchliť, môžte tak urobiť zjazdom na kolobežke, ktorú Vám zapožicajú na chate. Od roku 2012 je v Žiarskej doline sprístupnená Medvedia štôlňa – jediné staré banské dielo na Liptove. Môžete si v nej prezrieť miesta, ktoré človek vyhĺbil v snahe získať zlato.

Archeoskanzen Havránok Liptovská Mara

Archeoskanzen Havránok Liptovská Mara

Archeologické múzeum nad priehradným múrom Liptovskej Mary. Bolo tu objavené Keltské opevnenie osady Kotínov s druidskou svätyňou z 1. storočia p.n.l. V 12. až 15. storočí tu bola slovanská osada. Dnes v ňom môžete obdivovať zrekonštruované obytné stavby, pec na vypaľovanie keramiky, obetisko a valy s bránou. Počas letnej sezóny je dejiskom kultúrnych podujatí ako sú šermiarske súboje, alebo ukážky keltských náboženských obradov a dobových remesiel.

Zrúcanina Liptovský Hrad

Liptovský Hrad Liptovská Sielnica

Ide o ruinu hradu na Liptove. Zvyšky tohto hradu stoja na vrchu Sestrč nad obcami Kalameny a Bukovina. Hrad bol najvyššie položeným hradom na Slovensku a prvé zmienky o ňom sú z roku 1262. V 80tych rokoch 20eho storočia boli zrekonštruované jeho základy a tiež odkryté zvyšky dvoch cisterien, paláca a veží. Celý areál je verejne prístupný a vedie k nemu červeno-značkovaný turistický chodník Vlachy – Havránok – Bukovina – Sedlo pod Kráľovou, alebo žlto-značkovaný turistický chodník Kalameny – Sedlo pod Kráľovou a ďalej do sedla Poľana.

Kráľovský strážny hrad Likava

Hrad Likava Likava

Kráľovský strážny hrad vybodovaný pred rokom 1341. Architektúra hradu je cenným svedectvom obdobia neskorej gotiky a renesancie, palácový komplex sa radí medzi najvyššie stavby svojho druhu na Slovensku. Prekonal niekoľko obliehaní. Po dobytí hradu cisárskym vojskom v decembri 1670 sa stal majetkom uhorskej kráľovskej komory. V roku 1707 ho knieža František II. Rákoczi prikázal zbúrať. Po rozsiahlych rekonštrukčných prácach bola v roku 2004 verejnosti sprístupnená Hunyadyho veža, v ktorej je umiestnená expozícia dejín hradu prostredníctvom obrazových i hmotných exponátov.

Chata Mária Liptov. Od nás to nemáte nikam ďaleko ...

KontaktUbytovanie Liptov

Chata a Apartmány Mária
Mr. Igor Habán
Prosiek č. 3
032 23 Prosiek
Slovakia

Tel.: +421-905-432866
Mail: chatamaria@chatamaria.sk
Top