V Demänovskej doline sa nachádzajú dve sprístupnené jaskyne. Prvou z nich je Demänovská ľadová jaskyňa. Dorazíte k nej zakrátko po vstupe do doliny – nachádza sa na ľavo od cesty, kde uvidíte aj veľké parkovisko. Vstup do jaskyne je v brale s názvom bašta nad Kamennou chatou. Pôvodne sa volala Dračia jaskyňa nakoľko sa v nej našli kosti jaskyňného medveďa, ktoré ľudia omylom považovali za dračie. Objavená bola už v roku 1299, čo z nej robí jednu z najstarších jaskýň v Európe. Pre turistov bola sprístupnená po roku 1880. Jej dĺžka je 1900m, z toho verejnosti je prístupných 680m. Jaskyňa sa skladá z priestranných chodieb a dómov. Ľadová výzdoba sa vyskytuje v spodných častiach jaskyne a to najmä v Kmeťovom dóme. Výzdobu tvorí podľahový ľad, ľadové stĺpy, stalagnity a stalaktity. Jej prehliadka trvá 45 minút a odporúčame Vám, aby ste sa na ňu teplejšie obliekli a obuli.
Pokiaľ budete od ľadovej jaskyne pokračovať ďalej do Demänovskej doliny, po 3 kilometroch prídete k Demänovskej jaskyni slobody. Keďže vstup do jaskyne a nachádza asi 100m nad dnom doliny, vedie k nemu z parkoviska serpentínový chodník, ktorý je zároveň chodníkom náučným. Je najnavštevovanejšou jaskyňou na Slovensku. Objavená bola A. Králom a A. Mišurom v roku 1921 a jej prvé časti boli verejnosti sprístupnené v roku 1924. Vytvorená bola ponornými vodami riečky Demänovka, ktorá ňou preteká. Má prekrásnu sintrovú výzdobu vo farbách od bielej, cez ružovú, až po červenú. Okrem klasických stalagnitov a stalaktitov pri jej prehliadke uvidíte aj unikátne sintrové lekná, mohutné sintrové vodopády a stalagnáty, sférolitické stalaktity a mnohé iné formy. Nádherné sú aj početné jazierka s priezračnou hlboku vodou. Pri jej prehliadke si môžete vybrať z dvoch okruhov – tradičného (dĺžka pehiadky 60 min) a exkluzívneho (dĺžka prehliadky 100 min). Aj v tomto prípade platí, že je potrebné teplejšie oblečenie, nakoľko priemerná teplota v tejto jaskyni je 6,1 - 7°C.
Táto jaskyňa je od našej chaty najvzdialenejšia. Nachádza sa na západnom okraji obce Važec, vo Važeckom krase. Je v prevádzke od roku 1954. Jej vchod leží 8m nad údolnou nivou Bieleho Váhu, rieky, ktorej bývalé ponorné vody jaskyňu aj vytvorili. Jej výzdoba je bohatá na krásne biele stalagnity, stalaktity a sintrové jazierka. Podobne ako v Demänovskej ľadovej jaskyni, aj tu sa našli pozostatky jaskyňného medveďa. Dĺžka prehliadkovej trasy je 235m.
Za touto jaskyňou sa musíte vypraviť do Jánskej doliny za obcou Liptovský Ján. Patrí medzi najstaršie známe jaskyne Liptova ale i Slovenska. Sú to vlastne dve jaskyne – Malá Stanišovská jaskyňa a Veľká Stanišovská jaskyňa, ktoré spolu geneticky tvoria jeden celok oddelený od seba Stanišovskou dolinou. Patrí medzi menšie jaskyne – dĺžka prehliadkovej trasy je 480m. Sintrová výzdoba nie je až taká bohatá a často aj dosť poškodená. Zaujímavosťou je, že je otvorená celoročne každý deň (teda aj pondelky, kedy sú iné jaskyne zatvorené). Jej prehliadku absolvujete s čelovou lampou, ktorú obdržíte pri vstupe. Určite to bude pekný zážitok aj pre Vaše ratolesti.